KEKİK (Thyme- Oregano / Thym / Thymian, Getrocknet)

KEKİK (Thyme- Oregano / Thym / Thymian, Getrocknet)

Kekik’in Yetiştiği Yerler: Türkiye,İspanya, Fransa, Fas, Suriye, Lübnan, Romanya, Polonya, Yugoslavya, Rusya, Tunus, Yunanistan, Cezayir, Mısır, Bulgaristan. Anadolu ve Güney Asya dağlarında çok yaygındır. Ülkemizde Güney Marmara Bölümü, Batı ve Orta Karadeniz Bölümleri, Ege ve Akdeniz Bölgeleri( Balıkesir, İzmir, Uşak, Manisa, Aydın, Muğla, Antalya, Isparta, Mersin) de bulunmaktadır.

Kekik’in Kullanım Alanları: Eski Mısırlıların mumya hazırlama da ve parfüm yapımında kullandığı kekik, günümüzde mutfakta her türlü et ürününde, sos, çorba, sebze, turşu, peynir, zeytin, mantar yemekleri, domates salataları, domates, biber, kabak ve patlıcan dolmaları, baharat karışımında kullanılmaktadır. Halk arasında Çay şeklinde tüketimi de oldukça yaygındır. Güneşi ve sıcağı istediği için, toprak sıcaklığının fazla olduğu kayalık ve dağlık bölgelerde çoğalır. Baharat olarak tadı ve kokusu ile yemeklere lezzet katar. Ayrıca çok uzun ve zahmetli bir üretim süreci ile kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de bulunmaktadır.

Kekik’in Faydaları: Hipokrates, Akdeniz kekiğine daha fazla önem vermiş olup nefes darlığı, zehirlenmelere, adet söktürücü, bağırsak solucanlarını döktürücü ve ölü doğan bebeğin sonunun kolayca atılması için kullanmıştır.
Günümüzde baharat ve çay formunun yanı sıra kekik tozunun bal ile karıştırılması sonucu elde edilen macunun sedef hastalığına bazı vakalarda iyi geldiği kabul görmüştür. Astım, bronşit, verem ve diğer hastalıklarda, solunum yollarını steril etmekte kullanılırken, düşük tansiyonu normal hale getirmede, kansızlıkta, iştah açmada, hazım zorluğunda, bağırsaklardaki kokuşma ve gazda, ishallerde, soğuk algınlığında faydalı olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca bu bitkiden elde edilen kekik suyu mide rahatsızlıklarında isteğe göre balla karıştırılarak kullanılabilmektedir.

Ürün Bilgisi