KURU İNCİR ( Dry fig / Figue sèche / Feigen, getrocknet )

KURU İNCİR ( Dry fig / Figue sèche / Feigen, getrocknet )

İncirin yetiştiği yerler :  İncir’in en çok yetiştirildiği bölge ve ana vatanı doğu Akdeniz ve güneybatı Asya (Türkiye’den Afganistan’a kadar) olan bölgelerdir. Ülkemizin bir çok yöresinde geniş yetişme olanaklarına sahip olan incirin, en yoğun üretildiği bölge Ege Bölgesinin Büyük ve Küçük Menderes havzalarıdır. Burada daha çok kurutmalık incir yetiştiriciliği yoğundur. Marmara, Akdeniz, Karadeniz, ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri daha çok sofralık incir yetiştiriciliğine uygun bölgelerdir. Türkiye’de incir üretimin en fazla Ege Bölge’sinde (Büyük ve Küçük Menderes Ovaları, Aydın, İzmir) yapılmaktadır (%80).

Kuru İncirin Kullanıldığı Yerler: Doğrudan meyve kurusu olarak tüketildiği gibi, aynı zamanda yemekleri lezzetlendirici bir garnitürdür. Komposto ve tatlı hazırlamada kullanılır.

Kuru incirin faydaları : Kuru incir, kış aylarının koruyucu kalkanı olarak bilinir.

  • İçerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlıyor.
  • Gribal enfeksiyonların önlenmesinde tüketilen kuru incir, sindirimin kolaylaştırılmasını sağlıyor.
  • Kuru incir içerdiği ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor.
  • Magnezyumun yüzde 30’unu, fosforun yüzde 20’sini, B1 vitamininin yüzde 5’ini ve B2 vitaminin yüzde 4’ünü içeren kuru incir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

Ürün Bilgisi